Registrovat
Heslo vám bude odesláno emailem.

Principem všech věcí je voda, z vody je vše a vše se do vody vrací. Thálét z Mílétu

Před několika lety jsem dostala od své dcery trochu neobvyklý vánoční dárek – 20m2 pralesa. Ne nějakého pralesa, na který jsme zvyklí z propagačních materiálů cestovních kanceláří, ale pravého českého pralesa od Liberce.

Tak tedy „mám“ prales. Prales od Čmeláka.

Co je to Čmelák? Nechám to na zakladatelích sdružení a cituji přímo z webových stránek:

Čmelák – Společnost přátel přírody je největší severočeská ekologická organizace. Už více než 19 let se staráme o životní prostředí okolo nás, vysázeli jsme přes 500 tisíc sazenic původních druhů dřevin, v pozemkovém spolku pečujeme již o 62 hektarů přírodně cenných lokalit a každoročně připravujeme environmentální výukové programy pro více než 4500 žáků a studentů. Vytváříme tak prostor, kde chceme žít. 

Jaké je naše poslání? Jsme přesvědčeni, že harmonická krajina a příroda patří stejně jako vzdělaná a fungující občanská společnost k základním předpokladům kvalitního života. Proto jsme se rozhodli k jejich ochraně a rozvoji sami aktivně přispívat a nabízet konkrétní řešení.

Jako by hovořili o zásadách harmonie Feng Shui. Opět se staré vědění potkává s novodobou aktivitou. Všichni víme, jak těžké je prosadit změnu, udělat něco dobrého, nového a nekonvenčního. A Čmelák to dělá již 19 let. A dělá to skvěle. V materiálech, které jsem letos dostala, jsem se dočetla o ochraně krajiny před povodněmi, které v posledních letech několikrát tvrdě zasáhly.

Dozvěděla jsem se, že pravidelná podpora 100 Kč měsíčně dokáže

  • udržovat 170m2 mokřadu, který nás ochrání před ničivým vlivem záplavového deště
  • nebo vysadit 60 kusů vzrostlejších sazenic původních či ohrožených druhů dřevin
  • nebo dokáže vrátit do přírody 4 dvoumetrové jilmy a ochránit je proti okusu zvěří

Vše potřebné o činnosti Čmeláka a možnosti podpory se dozvíte na www.cmelak.cz nebo www.novyprales.cz

Podpořit tuto aktivitu můžete posláním dárcovské SMS, pravidelným příspěvkem nebo jednorázovou platbou. A kdo má rád něco hmatatelného, tak podle mého názoru „Pralesní „ trička z jejich e-shopu jsou naprosto senzační.

A co vy? Darujete letos pod stromeček prales?

Související příspěvky