Podle Feng Shui v místnostech s nedostatkem světla klesá vitální energie, dochází k stagnaci a hrozí vznik negativní „sha“ cchi.

Já osobně světlo miluji a to jak sluneční během teplých letních měsíců, tak i v zimě, když se jeho záře odráží od bílé sněhové pokrývky. Vyhledávám místa s dostatkem osvětlení a vyhýbám se temným koutům. V pošmourných zimních dnech zapaluji svíčky nebo topím v krbu. To vše mi dodává potřebnou energii.

Světlo, denní i umělé výrazně ovlivňuje kvalitu energie prostoru a tak byste vždy měli dbát na jeho dostatek. A naše těla na jeho kvalitu neustále reagují. Jste unavení nebo dokonce vyčerpaní? Vaše reakce jsou zpomalené? Rádi byste si odpoledne trochu schrupli? Možná je příčinou nedostatek světla. Po dlouhé zimě se vždy těšíme na jaro a jeho hřejivé sluneční paprsky. Už máme dost krátkých dnů, dlouhých nocí a věčného šera. Těšíme se na změnu, kterou přinese světlo do našich životů. Ne nadarmo je jaro považováno za posla radosti a naděje. Samozřejmě, že není světlo jako světlo. Existují například studie o škodlivém vlivu zářivkového osvětlení a v některých zemích je zakázáno používání bílého zářivkového světla.

Kvalitou světla se dnes zabývá mnoho firem a tak můžete koupit tzv. širokospektrální žárovky. To jsou takové, které se svým světelným spektrem blíží kvalitě denního světla a pomáhají nám udržet si vitalitu při zhoršených světelných podmínkách.  Najdete je například na prozdravi.cz Pokud trpíte na zimní deprese nebo zvýšenou únavu, tak s jejich pořízením neváhejte.

O tom, že je pro naše tělo dostatek světla nezbytný, jistě nepochybujete, ale přesto jsem pro vás vybrala několik zmínek z odborného tisku:

  • Kvalita a dostatek osvětlení mám přímý vliv na tvořivost, pozornost a schopnost soustředění dětí ve školách a jejich studijní výsledky (studie DIN SPEC 67600).
  • Nedostatek světla způsobuje deprese: projevuje se u 5 – 20 % z celkové populace zejména během zimních měsíců.
  • Při nedostatečném osvětlení jsme smutní: Kolem 800.000 Němců upadá každoročně začátkem zimy do špatné nálady, podléhá únavě a nechává se snadno podráždit.

Potřeba řešení těchto problémů dala vzniknout Fototerapii – léčbě světlem.  A jak se s jeho nedostatkem vypořádává Feng Shui? Pro zlepšení světelných a energetických podmínek mimo jiné doporučuje pálit svíčky, zavěsit křišťály pro Feng Shui, používat světlé barvy a pokud to počasí dovolí, tak se co nejčastěji pohybovat venku.

Při nedávné návštěvě Londýna jsme u jedné galerie objevili nádhernou kavárnu. Nejen, že okolní příroda vstupovala dovnitř cele prosklenými stěnami, ale stropní světlíky vytvářely dojem, že se na nás světlo přímo vlévá. Nevím, jestli to mé fotografie vystihují dostatečně a tak, pokud budete mít zájem zjistit víc, najdete ji zde: http://www.serpentinegalleries.org/restaurant  Za jejím návrhem stojí samotná Zaha Hadid, jedna z nejuznávanějších architektek současné doby.

Přeji vám spoustu jarního sluníčka a skvělé Feng Shui

Prodejní formulář je vytvořen v systému SimpleShop.cz.

You have Successfully Subscribed!